Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Inauguracja "Bezpiecznej i przyjaznej szkoły" z udziałem Ministra Edukacji Narodowej

- Czas zmierzyć się z rzeczywistością. Przemoc w szkole jest faktem. Nauczyciele i dyrektorzy niechętnie przyznają, że przemoc ma miejsce w szkole, a nie przyznają się dlatego, że nie wiedzą jak sobie z tym poradzić i gdzie znaleźć wsparcie - powiedziała dzisiaj minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podczas konferencji inaugurującej rządowy program „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła" na lata 2014-2016.

Celem spotkania było zainicjowanie dyskusji na temat konkretnych, praktycznych rozwiązań w zakresie profilaktyki agresji rówieśniczej. - Chcemy stworzyć infolinię po to, aby każdy nauczyciel, który będzie potrzebował wsparcia, taką pomoc dostał. Chcemy promować przykłady dobrych praktyk - w jaki sposób radzić sobie w sytuacjach przemocowych – zadeklarowała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z wynikami ewaluacji zewnętrznej w szkołach dotyczącej zachowań agresywnych uczniów, a następnie wspólnie omówić kluczowe wyzwania związane z przemocą rówieśniczą.

Dyskusja koncentrowała się wokół problematyki agresji i przemocy w szkole wśród różnych grup wiekowych: dzieci młodszych, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz uczniów z tzw. specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Celem programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła" jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w szkołach oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw prospołecznych i prozdrowotnych. Zakłada on m.in. zwiększenie działań zmierzających do zmniejszenia zakresu i nasilenia takich problemów wśród dzieci i młodzieży, jak agresja i przemoc, w tym cyberprzemoc, używanie substancji psychoaktywnych, uzależnienie od gier komputerowych, Internetu i hazardu.

Uchwała Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła" weszła w życie 28 lipca 2014 r. Program jest kontynuacją Programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła", który resort edukacji realizował latach 2008-2013.

W Programie jako główny cel przyjęto: zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach oświatowych. Cele szczegółowe dotyczą: kreowania zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły i placówki; zapobiegania problemom i zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży; promowania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

Program ma charakter ramowy i rekomenduje zadania, które mają przyczynić się do osiągania założonych celów.

Program finansowany jest z rezerwy celowej budżetu państwa.

Jego zadania na poziomie centralnym będą finansowane lub dofinansowane w ramach udzielanych dotacji dla organizacji pozarządowych oraz jednostek samorządu terytorialnego, a także zakupu usług. W przypadku zadań Programu - realizowanych we współpracy międzyresortowej – dotyczących projektu Profilaktyka a Ty (PaT) i Profilaktyka a Ty/Edukacja (PaT/E) zostanie zwiększony budżet Ministra Spraw Wewnętrznych.

Na realizację programu w budżecie państwa na 2014 r. zabezpieczono kwotę 6 mln zł w rezerwie celowej. Ustalono, że w kolejnych latach środki na ten cel będą planowane w wysokości nie wyższej niż 6 mln zł rocznie.

Jeszcze w tym roku Minister Edukacji Narodowej ogłosi dwa konkursy na zadania publiczne:

1) Pierwszy z nich dotyczyć będzie oceny szkół i placówek systemu oświaty realizujących politykę ochrony dzieci przed agresją i przemocą według podanych w regulaminie konkursu standardów. Szkoły lub placówki, które przystąpią do oceny będą zobowiązane do uwzględnienia w działalności szkoły standardów polityki ochrony dzieci przed agresją i przemocą. Jeden ze standardów będzie obejmował zagadnienia administracyjno-prawne, a drugi kompleksową ofertę szkoleniową skierowaną do nauczycieli, rodziców i uczniów, a w niej kwestie dotyczące, m.in.: ochrony przed zagrożeniami, przemocą i wykorzystywaniem, edukację prawną, rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci, udzielania skutecznej pomocy dziecku i rodzinie.

2) Drugi konkurs będzie skierowany do specjalistów, którzy poprowadzą ogólnopolską infolinię interwencyjno-informacyjną dla uczniów, ich rodziców, nauczycieli. Zakładamy, że prowadzenie infolinii interwencyjno-informacyjnej umożliwi zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych i zmniejszy zjawisko wykluczenia społecznego. Spodziewanym efektem będzie także wzrost kompetencji wychowawczych nauczycieli i rodziców, a także zwiększenie otwartości szkoły i placówki na współpracę z instytucjami i podmiotami, które mogą wspierać działania szkoły i placówki w środowisku lokalnym.

W ramach programu przewidziano także szkolenie dla liderów profilaktyki, których wyposażymy w umiejętności umożliwiające rozwiązywanie sytuacji problemowych związanych z agresją i przemocą w szkołach i placówkach, a także tworzenia działań, projektów, dzięki którym nastąpi poprawa klimatu szkoły.

W konferencji wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy szkół, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków doskonalenia nauczycieli oraz bibliotek pedagogicznych. W spotkaniu wziął również udział Sekretarz Stanu w MEN Tadeusz Sławecki.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej


Zachowania agresywne uczniów - prezentacja autorstwa Agnieszki Borek
Materiały filmowe 

Data: 2014/10/02

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT