Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Minister Edukacji w Katowicach: darmowe podręczniki, szkolnictwo zawodowe

- Wielość podręczników, jednokrotność używania, sprzedawanie pakietowe - rynek podręczników wysysał od rodziców 1 mld złotych rocznie. Podjęliśmy decyzję, aby to zmienić – powiedziała dzisiaj w Katowicach minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Spotkała się tam z nauczycielami i dyrektorami szkół. Z samorządowcami i pracodawcami rozmawiała o szkolnictwie zawodowym.

„Zapewnienie uczniom gimnazjów podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych od roku szkolnego 2015-2016” – to konferencja, w której wzięła dzisiaj udział szefowa MEN. W spotkaniu uczestniczyło też ponad 800 nauczycieli i dyrektorów śląskich szkół.

- Z roku na rok podręczniki były droższe. Używano rożnych sztuczek: zmieniano kolejność rozdziałów, była możliwość wycinania w nich elementów po to, by kupić kolejną wersję. We Francji, Kandzie, Stanach Zjednoczonych funkcjonują podręczniki wieloletnie, kupowane z budżetu centralnego i wymienialne. Zdecydowaliśmy się, że przyjmiemy ten sam mechanizm – przypomniała Joanna Kluzik-Rostkowska, tłumacząc decyzję o wprowadzaniu darmowych – z punktu widzenia rodziców - podręczników. - Rynek podręczników wysysał od rodziców 1 mld złotych rocznie. 120 mln zł to koszt podręczników tylko dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Nas to kosztowało 15 mln złotych - dodała.

Minister edukacji przedstawiła kolejne etapy reformy podręcznikowej. Jako pierwsi, 1 września 2014 r., darmowy podręcznik „Nasz elementarz” dostali pierwszoklasiści. W tym roku we wrześniu otrzymają go drugoklasiści. Równocześnie szkoły otrzymają dotację celową na zakup podręczników dla uczniów czwartych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas gimnazjów. Zakończenie reformy to 2017 r. Wtedy uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas szkół podstawowych będą korzystać z przygotowanych na zlecenie MEN elementarzy. Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych i wszystkich klas gimnazjum dostaną podręczniki sfinansowane z dotacji celowej, którą otrzymają szkoły.

Minister przypomniała także inne elementy reformy, w tym m.in. zmianę wymagań stawianych wydawcom, dotyczących m.in. zapewnienia wieloletniości podręczników.

- Wymagamy od wydawców, aby to co pracowało przez rok, pracowało przez trzy lata. Od wielu lat w rożnych krajach ten mechanizm działa z powodzeniem – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Zapewnienie uczniom gimnazjów podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych od roku szkolnego 2015-2016 – prezentacja.

W trakcie wizyty w Katowicach szefowa MEN spotkała się także z prezydentami miast aglomeracji śląskiej i przedsiębiorcami. Rozmawiali o trwającym właśnie, zainaugurowanym przez minister edukacji, Roku Szkoły Zawodowców. Szczególną uwagę poświęcono dostosowaniu szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy w ramach m.in. propozycji do Programu dla Województwa Śląskiego. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

- Muszą się wreszcie spotkać dwa światy, które w wielu miejscach nadal funkcjonują odrębnie. Chodzi o rynek pracy i szkolnictwo zawodowe. Tu, na Śląsku musimy znaleźć propozycje dla młodych ludzi, dzięki którym będą mogli szukać pracy nie tylko w kopalniach – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. - Im więcej będziemy wiedzieć czego potrzebuje lokalny rynek, tym więcej będziemy wiedzieć jakich szkół zawodowych potrzebujemy. Wszystko po to, by uczniowie uczyli się potrzebnego zawodu, a nie takiego, który nie daje im szans zatrudnienia – dodała.

Minister edukacji powiedziała, że widać już pierwsze oznaki ożywienia szkolnictwa zawodowego – wzrosła liczba uczniów w technikach i szkołach zawodowych.

- Najpoważniejszym motywatorem pójścia do szkół zawodowych jest gwarancja znalezienia pracy. A obecnie – w wielu przypadkach - szkoła kształci sobie, a rynek sobie – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Jednocześnie przypomniała, że w nowej perspektywie finansowej UE są pieniądze na rozwój szkolnictwa zawodnego. Większością z tych środków dysponować będą marszałkowie województw. - Macie państwo w swoich miastach szkoły zawodowe. Mam nadzieję, że robicie wszystko, aby ich ofertę dostosować do potrzeb lokalnego rynku pracy – powiedziała prezydentom miast minister edukacji.

Zaapelowała także do pracodawców, by informowali o organizowanych przez nich miejscach praktyk. – Zależy nam na upowszechnianiu dualnego systemu edukacji zawodowej. Tak, aby uczniowie zdobywali wiedzę teoretyczną w szkole, a praktyczną – u pracodawcy – przypomniała Joanna Kluzik-Rostkowska. – Atrakcyjne miejsce praktyk to również zachęta dla uczniów, by wybrali zawodową ścieżkę edukacji – dodała.

W trakcie wizyty w Katowicach minister towarzyszył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Jakub Jaworowski. 

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Data: 2015/02/25

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT