Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Posiedzenie Rady Oświaty Polonijnej z udziałem Minister Edukacji Narodowej

- Chcemy, by nasz język był nauczany w każdym miejscu na świecie, w którym obecni są Polacy - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska w trakcie dzisiejszego posiedzenia Rady Oświaty Polonijnej.

- Doceniamy wagę prężnych działań przedstawicieli Rady - dodała minister edukacji narodowej, która powołała dzisiaj nowy skład Rady. - Jednym z nich jest chęć objęcia nauką języka polskiego jak największej liczby dzieci emigrantów - powiedziała szefowa MEN.

Minister wyraziła wdzięczność dla nauczycieli polonijnych prowadzących nauczania na całym świecie.

Członkowie Rady podkreślali konieczność działań na rzecz jak najwyższej jakości polskiej edukacji za granicą. - Tylko taka edukacja sprawi, że dzieci emigrantów z kolejnych pokoleń będą chętnie się uczyć języka swoich przodków - mówili.

Do zadań Rady Oświaty Polonijnej należy m.in: przygotowywanie opinii dla Ministra Edukacji Narodowej na temat kierunków zmian w obszarze oświaty polskiej za granicą i przedstawianie propozycji rozwiązań w tym obszarze. Rada konsultuje też projekty aktów prawnych i opracowań zawierających propozycje systemowych zmian w tym zakresie.

Obecna na posiedzeniu wiceminister edukacji – Ewa Dudek omówiła działania ministerstwa na rzecz wspierania oświaty polonijnej, zaś członkowie Rady omówili problemy z jakimi stykają się ich szkoły. Podczas spotkania szukano rozwiązań, które pomogą usprawnić pomoc strony rządowej w rozwijaniu polonijnej oświaty.

Podczas dzisiejszego spotkania o rosnącym zainteresowaniu nauką języka polskiego mówiła m.in. Dorota Andraka, członek Rady z USA. - Odpowiednio wysoki poziom edukacji polonijnej w USA uzyskujemy dzięki pomocy płynącej z ministerstw edukacji narodowej oraz spraw zagranicznych - podkreślała.

O dużym popycie na lekcje językowe wśród osób posiadających Karty Polaka na Białorusi mówiła Andżelika Borys. - Wielu mieszkańców Białorusi chętnie uczestniczy w tych lekcjach, które na terenie tego kraju realizowane są nawet przez prywatne podmioty – powiedziała.

Jak się okazuje, lekcje języka polskiego cieszą się powodzeniem także w Argentynie. Pochodzący z tego kraju członkowie Rady Oświaty podkreślali konieczność zatrudniania większej liczby nauczycieli oraz zwiększania ich kwalifikacji.

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej do tzw. małej matury z języka polskiego przystępowało koło 400 dzieci. Obecnie w tym samym egzaminie uczestniczy ich blisko pięć tysięcy.

Wielkim zainteresowaniem nauczanie języka polskiego cieszy się też w Paryżu. W ubiegłym roku w stolicy Francji zorganizowano polskie dyktando, w którym uczestniczyło trzy tysiące osób.

W posiedzeniu Rady Oświaty Polonijnej uczestniczyli jej członkowie z m.in. USA, Belgii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Francji, Argentyny, Rosji, Kanady, Niemiec i Belgii.

Galeria zdjęć

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2014/11/27

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT